Blog o výrobě, strojích a nástrojích

Minule jsem skončil s polotovary ve tvaru plochých obloučků s vyvrtanými konci. S těmi jsem se následně přesunul k pásové brusce, nejprve k pásu 40 grit.

Rukojeti pro první prkénka jsem vyrobil v podstatě improvizovaně, takže mi to zabralo docela dost času. Ale protože tentokráte mám v úmyslu prkének vyrobit více, rozhodl jsem se udělat si šablony a rovnou rukojetí vyrobit šedesát.

Jako další krok ve výrobě prkének jsem se rozhodl vyrobit deset malých kusů z Jatoby. To by mi mělo dát adekvátní základ pro odhad času, který budu potřebovat v budoucnosti.

Po výrobě prvních kuchyňských prkének jsem se rozhodl si vyrobit jedno "maxiprkno". Ne do kuchyně, ale na práci s kůží. Mělo by, doufejme, vydržet lépe a déle než jakákoliv řezací podložka z papírnictví. Rozhodl jsem se použít akátové dřevo, protože je přeci jen levnější a snáze dostupné než Jatoba. A je dostatečně tvrdé na jakoukoliv práci.

Byl jsem tak rád, že mám prkénka konečně hotová a můžou do akce, že jsem vynechal naplánovaný článek o montáži rukojetí. Tož to ho píši teď.

První prkénka už jsou hotová a dnes jsem je nafotil a dal k testování do kuchyní. Uvidíme, jak si povedou, ovšem předběžně nemám důvod čekat problémy. Ovšem jsou dva možné zdroje problémů – skryté vady ve dřevě, praskliny které jsem nezaregistroval, a použité lepidlo.

Je vícero možností, jak udělat k prkénkům rukojeti. Jedna je vyříznout/vyfrézovat je přímo do těla prkénka, ale to není v případě prkénka lepeného ze špalíků úplně ideální, rukojeť by byla nevyhnutelně křehká a mohla by se snadno zlomit. Druhá možnost je udělat jednoduché kovové madlo z nerezové oceli či mosazi. Třetí je udělat trošku složitější...