Výroba zakázkových nožů - Část 8 - Bolstery

31.07.2023

Co se designu nožů týče, mám rád jednoduchost vzhledu, což není vždy totéž, co jednoduchost konstrukce. Designy kde není vidět nic než dřevo rukojeti a ocel čepele mají dle mého něco do sebe. U těchto nožů je ovšem nutné přidat mezi rukojeť a čepel bolster.

U některých nožů bolster zdegeneroval na čistě okrasný prvek. Jeho nejnesmyslnější inkarnací u kuchyňských nožů je tzv. integrovaný ocelový bolster, který neplní žádnou nezbytnou funkci a pouze přidává zbytečnou hmotnost. U těchto nožů bolstery ovšem mají funkci – rozložit sílu čepele na dřevo rukojeti přes vlákna na větší plochu, a tak zabránit rozštípnutí rukojeti, Pro kuchyňské nože používám namnoze nekovové bolstery – rohovinu, kost, kokosovou skořápku. U těchto nožů jsem se rozhodl použít pro všechny buvolí roh.

Začátek je vyříznout z rohoviny obdélníčky o trošku větší než cílové bolstery a zbrousit je na plocho. Pro dosažení skutečně plochých stran používám brusný papír nalepený na žulové dlaždici.

Po označení přibližných rozměrů potřebného rozměru otvoru vyvrtám séri 1,5 mm děr. Materiál mezi dírami následně vyříznu lupénkovou pilkou a následně pilníky upravím tak, aby bylo možné do vzniklého otvoru zasunout stopku čepele po celé délce s minimálními mezerami.

Pro skutečně přesný otvor je možné vyvrtat jenom jednu pilotní díru a zbytek vypálit rozžhavenou stopkoku čepele, ale při výrobě 16 nožů naráz jsem se rozhodl proti tomuto postupu z několika důvodů. Ten hlavní je, že to vyprodukuje neskutečné množství smradu a dva-tři kusy jsou schopné zamořit dílnu na půl hodiny i s otevřenými dveřmi a okny. Další důvod, je že je velmi snadné takto tenké stopky místy přehřát a nechtíc zakalit na vzduchu, což je nežádoucí. Takže jsem pilně piloval pilníčky až otvory měly tak na 90% žádoucí rozměry a tvar.

Pro finální napasování otvoru jsem nahřál bolster samotný nad horkovzdušnou pistolí. Rohovina se do určité míry chová jako plast a lze ji formovat za tepla. Horký bolster je možné nasunout na stopku a aplikovat tlak směrem k čepeli, čímž se vytvaruje jeho spodní strana podle čepele víceméně přesně – prozatím.

Tento krok je občas ještě nutné opakovat později, protože bolstery mohou ztratit materiál při leštění, popřípadě se mohou zdeformovat když vychladnou atp. Nicméně prozatím stačí vyleštit přední stranu bolsterů do P1500 a s bolstery jsem hotov.

Nevypadá to jako moc, ale udělat 16 malinkatých bolsterů trvalo docela dlouho. Ovšem nyní je projekt už je za polovinou a blíží se konci. Příští týden už bude povídání o přípravě dřeva na rukojeti a stojany a výrobky se pomalu začnou přesouvat z mé vize do reality.