Výroba zakázkových nožů - Část 7 - Leptání

24.07.2023

Po vyjmutí čepelí z tromlovacího bubnu bylo konečně možné je dokončit, tzn. vybrousit jejich finální tvar a vyleptat loga a číslování.

Kdybych chtěl, aby všechny sady měly identické čepele, popř. aby všechny čepele přesně odpovídaly šablonám, teď by to bylo možné udělat. Protože to ale není až tak důležité, jednoduše jsem zbrousil všechny čepele na tvar, který tak nějak "vypadá k světu".

Nejprve jsem zbrousil a vyleštil hřbety čepelí za použití otupených pásů při přibližně 1/4 rychlosti. Hřbety čepelí jsou tenké, takže kontaktní plocha mezi opracovaným výrobkem a pásem je extrémně malá. To vede k rychlému ničení pásů – proto používám už otupené pásy, tohle je dorazí – a k extrémnímu přehřívání jak pásu, tak obrobku – proto používám nízkou rychlost a chlazení vodou. Škrábance na hřbetech nejsou až tak vidět, při broušení podél čepele stačí opět vyleštit do trizact A 65.

Trošku zákeřné je tvarování a leštění pod patou čepele. Pro tyto účely musím rychlost pásu snížit na 1/10 a brousit velmi opatrně za použití kladky s průměrem pouhých 10 mm. Potřeboval-li bych brousit ještě menší průměr, už bych to musel udělat ručně za pomoci dřevěných tyček obalených brusným papírem.

Výsledkem jsou konečně hotové čepele nožů jež zbývá jen podepsat. Předtím je ještě dobré je důkladně odmastit, na což stačí je dát k nádobí do myčky.

Na obrázku je vidět přibližný layout mého pracoviště, popis zleva nahoře doprava dolu:

Nádobka na leptací kapalinu (směs NaCL a FeCl3), lahvička s leptací kapalinou, grafitová elektroda s filcovým koncem, čepel na magnetickém držáku, silikonová šablona pro logo, spínač/přepínač.

Pro vlastní práci připojím kladný pól na čepel, položím přes ni silikonovou šablonu, přitlačím grafitovou elektrodu (-) napuštěnou leptací kapalinou na výřez v šabloně a přibližně na půl minuty sepnu proud. Půl minuty stačí pro vyleptání mírného zahloubení. Pro obarvení na černou barvu následně na spínači několikrát prohodím polarizaci elektrod, což na vyleptané plochy uloží tenounkou vrstvičku oxidů železa. Po vyleptání loga celý proces zopakuji ještě pro leptání čísel. Více k logu a číslování snad někdy v budoucnu.

Po leptání všechny čepele pokryji maskovací páskou, protože není nic snadnějšího, než na nich v dílně nechtíc udělat škrábance. Zejména s ohledem na to, že zbývá ještě udělat další práci na brusce – vybroušení stopek.

Aby bylo možné spasovat stopky s bolstery s minimálním mezerou, je nutné, aby byly po celé délce stejných nebo menších rozměrů než na přechodu stopky na čepel. Stopky není nutné nijak leštit takže stačí je přejet několikrát brusným pásem na požadovaný profil a nechat povrch drsný. Drsný povrch ostatně později při výrobě poskytuje lepší plochu pro adhezi lepidla, i když to pro plánovanou konstrukci těchto konkrétních nožů není až tak klíčové. A jakmile jsou stopky vybroušené, přiřadím jednotlivým párům materiál a označím je

Musel jsem dělat dost jiných prací na domě a zahradě, takže si nejsem zcela jist, že příští týden zvládnu napsat pokračování. Pokud ne příští týden, tak za dva týdny určitě - povídání o bolsterech a rukojetích.