Výroba zakázkových nožů - Část 6 - Výběr dřeva
Zatímco v dílně vesele rachotily čepele v bubnu s pískem, věnoval jsem se jiným pracím, ale výroba těchto nožů zcela neskončila – vybral jsem ze skladu vhodné kousky dřeva na rukojeti a stojany. Vybrat osm vhodných kusů nebylo tak docela snadné. Ne, že bych měl materiálu málo, naopak, mám víc materiálu, než můžu zpracovat, ovšem v tomto konkrétním případě chci, aby všechny sady byly z jednoho kusu dřeva, takže jsem mohl vybírat pouze z kusů alespoň 40x50x300 mm. Po určitém přebírání jsem skončil s následujícími. Ovšem může se ještě stát, že budu muset něco změnit – kus dřeva někdy skrývá nepříjemná překvapení uvnitř, plus něco se může potento i jinak.
První kus bude použit pro sadu objednavatele zakázky. Je to třešeň, pravděpodobně je i ze stejného stromu jako vzorová sada, ale nejsem si tím zcela jist. Původně jsem chtěl použít jiný kus, který byl určitě ze stejného stromu, ale ten se nakonec ukázal nevhhodný.
Druhý kus je pravděpodobně meruňka. Je to dřevo velmi podobné třešni, s malými póry a viditelnými letokruhy, ale trošku tmavší a s načervenalým nádechem. Stejně jako u třešně je to dřevo ze stromu, který uschl ve stoje, takže má praskliny, jež bude nutné vyplnit epoxidovou pryskyřicí.
Třetí kus je špalek vyříznutý z hlavy vrby pěstované na proutí. Krásná kombinace světlého bělového dřeva a světle hnědého jádrového dřeva. Vlnitá textura vláken by měla vést k zajímavým efektům po stabilizaci pryskyřicí.
Čtvrtý kus je šeřík. Extrémně tvrdé a těžké dřevo s velmi malými póry a s krásnou kombinací krémově bílého bělového dřeva s hnědým jádrovým dřevem s občasnými fialovými proužky. Mimochodem, kus šeříkového dřeva takhle velký není zrovna snadné získat.
Pátý kus je jabloň částečně rozložená dřevokaznou houbou, což vytváří ve dřevě zajímavé vzory. V tomto konkrétním případě se nejedná o nic drastického, jenom pár světlejších proužků. Ale polovina dřeva je zcela zdravá, takže by to mohlo vytvořit zajímavý kontrast, podobně jako u jiné sady dvou nožů již v obchodě.
Šestý kus je převážně zdravé jabloňové dřevo. Je to tvrdé dřevo s drobnými póry a s nepříliš viditelnými letokruhy, ale tenhle kus má pěkný kontrast a tmavý pruh mezi bělovým a jádrovým dřevem. Po napuštění epoxidovou pryskyřicí bude výrazně tmavší.
Sedmý kus je z jalovce, což je jedno z nejkrásnějších dřev, co mám. Krásný kontrast mezi krémovým bělovým a rudo-hnědým jádrovým dřevem a s velkým množstvím malých součků dodávajících charakter. Je to relativně měkké dřevo a dobře přijímá epoxidovou pryskyřici, ovšem má velmi drobné póry a dobře se leští. V obchodě je bushkraft nůž s rukojetí z jalovcového dřeva
Osmý a poslední kus je vyříznut z kořene dubu. Dřevo je silně zničené dřevokaznou houbou a červotoči, což v něm vytvořilo velmi zajímavé kresby. Samozřejmě nevidím dovnitř, takže nevím, jak to bude vypadat ve výsledku. Ze všech je tenhle kus asi největší neznámá.
A tím mám vybráno. Jak již jsem řekl, možná budu muset tento výběr ještě změnit, i když doufám, že k tomu nedojde.
Příští týden bude povídání o tom, co se s čepelemi stane po vyjmutí z tromlovacího bubnu.