Výroba zakázkových nožů - Část 1 - Design

12.06.2023

Zpracovávám nyní malou zakázku a usoudil jsem, že nebude na škodu proces zdokumentovat a popsat.

Začalo to předchozí zakázkou, touto sadou dvou kuchyňských nožů, z nichž ten menší byl vyroben neplánovaně z odřezku oceli. Aktuální zakázka je na pár co nejvíce podobný tomuto, včetně stojanu se skládací nožičkou.

Nepředpokládal jsem, že tuto sadu budu znovu vyrábět, takže k ní nemám žádné šablony ani měření a musím tudíž začít téměř od začátku. A začátek je design a šablona. V tomto případě se jedná o dva univerzální kuchyňské nože se špičkou. Minimalistický a jednoduchý design čepelí bez ricassa, žeber či žlábků a s plochým výbrusem. Montáž rukojeti na stopku.

Šablony kreslím na milimetrovou síť v Photoshopu, v minulosti mi ovšem posloužil i čtverečkovaný papír a tužka. Pro jednorázové projekty šablonu po vytisknutí nijak neošetřuji, pro projekty k nimž se chci vrátit ji zalaminuji, aby lépe a déle vydržela náročné prostředí v dílně. Předkreslené terče určují přibližné pozice děr, jež budu vrtat do ploché oceli před vyříznutím obrysů (5 a 14 mm) či do stopek polotovarů (2,5 mm).

Předvrtané díry mají vícero funkci. 5 mm díry předdefinují rádius na přechodu stopky do čepele. Rádius zde má za úkol zabránit koncentraci stresu – ostrý úhel by značně snížil pevnost v tomto bodě a čepel by tam mohla velmi snadno prasknout, dokonce by se mohlo snadno stát, že by praskla už v průběhu výroby při kalení. 14 mm díry předdefinují mírné vykrojení čepele na bázi rukojeti. Je snazší hezký rádius teď předvrtat než později vybrousit. Všechny tyto díry dohromady pak usnadňují vyříznutí polotovarů čepelí z plochého profilu.

A protože jenom kvůli dvěma nožíkům by se stěží vyplatilo zahřívat výheň, rozhodl jsem se udělat tolik nožů, kolik se vejde na dva profily 1,8x100x500 mm.

Na jeden profil se mi podařilo nacpat 4 malé a 4 velké nože a nebylo to úplně snadné – dostat tam 3 velké a 4 malé nože bylo hned, ovšem ten poslední velký nůž, který to zaokrouhlil na čtyři sady na profil, mi dal trošku zabrat. Teoreticky bych mohl značně zkrátit stopky, ale kratší stopky poněkud komplikují výrobní proces a činí některé kroky výroby nepříjemné až nebezpečné, takže si radši nechávám alespoň 7 cm  (téměř šířka dlaně) materiálu na manipulaci. Pozice stopek na plochém profilu je v této fázi víceméně přibližná, stopky je možné – dokonce nutné – před zakalením čepelí ještě doprofilovat a přihnout do žádoucího tvaru/pozice)

Ze dvou profilů bych tak měl vyrobit 8 sad po dvou nožích. Objednaná sada bude udělaná stejně jako ta původní z třešňového dřeva a buvolího rohu. Pro zbývajících 7 (možná méně, něco se může vždy pokazit) použiji jiné druhy. Už si vyhlížím nějaké pěkné kousky aby každý pár byl pěkný a unikátní.

Pokračování přibližně za týden.