Výroba válcové brusky - část 7 - Provozní lekce

02.09.2024

Jakmile byla bruska hotová, natřel jsem ji modrou barvou. Ani tak ne kvůli estetice jako spíše kvůli lepší viditelnosti a ochraně různých dřevotřískových ploch proti vlhkosti.

A jakmile nátěr uschnul, začal jsem ji intenzivně používat. A začal jsem největším prkénkem momentálně ve výrobě, ca 30 x 50 cm.

Práce na tomto prkénku mi ukázala dvě zásadní věci. Za prvé bruska funguje tak, jak má. Za druhé na zarovnání ploch prkénka to nestačí.

Možná by to stačilo, kdybych používal jiné dřevo, ale já jsem tato první prkénka začal dělat z jatoby, což je jedno z nejtvrdších dřev na světě a zcela určitě nejtvrdší dřevo, jež mám k dispozici. A bohužel sebevětší opatrnost při lepení nezabrání tomu, aby se vrstvy prkének trošku posunuly. Takže v konečném výsledku jsem potřeboval odebrat několik mm materiálu z obou stran, což s bruskou samotnou trvalo několik hodin. Čili jsem musel přijít s alternativním způsobem, jak ubrat tento materiál a provést hrubé srovnání obou stran prkénka. O tom ale někdy příště, prozatím postačí konstatovat, že jsem tento problém nakonec vyřešil a pak jsem strávil několik dní broušením takto nahrubo srovnaných prkének.

Bruska opět fungovala tak, jak má, ale domnívám se, že až dokončím tuto várku prkének, provedu na ní dvě vylepšení.

Dřevotřískový sklopný stůl začíná vykazovat známky oděru na povrchu. Zkusím někde sehnat nějaký rovný hladký a tvrdý materiál, který bych na něj mohl nalepit. Zatím bohužel jsem nesehnal ani nenašel nic vhodného.

A hnací kolo patrně zkusím udělat nové, s dvojnásobným průměrem. Dvojnásobný průměr by znamenal, že motor brusky mohu nechat běžet s vyššími otáčkami a tudíž větším výkonem. A současně větší průměr znamená větší kroutivý moment, takže buben nebude při broušení zpomalovat.

Uvidíme, jak to půjde. Příští týden článek nebude, dám si od psaní krátkou pauzu. Potom patrně budu psát trochu o výrobě kuchyňských prkének.