Unikátní materiál
Práce na třetím pouzdře bohužel postupují pomaleji, než bych si přál. Pouzdro je momentálně sešité, vyprofilované a ve fázi barvení. A zatímco čekám, až uschne barva, šel jsem se dnes projít do lesa. Jen projít, pro trochu klidu a duševního i fyzického zdraví. Nicméně při této příležitosti jsem (možná) našel relativně unikátní materiály na výrobu nožů.
Nejprve jsem pod jednou břízou našel spadlý čarověník. Nebyl
moc velký, ale když jsem z něj olámal větvičky, a odnesl ho
domů, vyřízl jsem z něj dva kusy, které by mohly být dost velké
na výrobu rukojetí.
Všechno v lese je momentálně samozřejmě nasáklé vodou, takže
nejdříve musím tyto kousky dřeva usušit. Poté je okartáčuji
ocelovým kartáčem, abych odstranil všechny zbytky shnilé kůry a
mechu atp a pokud to bude za to stát, zaliji je do obarvené
epoxidové pryskyřice. Výsledek by mohl být velmi zajímavý.
Současně jsem na dvou různých odumřelých břízách našel dva různé druhy chorošů. Jeden z nich – březovník obecný – má bělavou barvu vnitřku plodnice a drží po usušení tvar. Zkusím ho napustit pryskyřicí, možná by mohl posloužit jako náhražka slonoviny či kosti. Druhý choroš je patrně troudnatec kopytovivý, který má vnitřek plodnice čokoládově hnědý. Rovněž ho zkusím napustit pryskyřicí, mohl by poskytnout zajímavý materiál na bolstery. Nejprve ovšem musím všechny plodnice usušit a následně dát do uzavřené nádoby s troškou acetonu, abych zlikvidoval brouky a jiné hmyzí potvory, které by je mohly zničit, než je zpracuji.
Pokud se mi podaří do příštího týdne dokončit třetí pouzdro – tzn. pokud ho nezkazím a nebudu muset začít znovu – tak budu pravděpodobně prezentovat s troškou povídání tři nové výrobky.