Montáž střenek se skrytými nýty

08.01.2024

 Neplánoval jsem dva týdny pauzu, ale tak nějak se přes svátky sešly okolnosti a to v pauzu vyústilo. A dnes pokračuji, kde jsem posledně skončil – montáží kostěných střenek na nože.

Po přidělání a vyleštění patek jsem doladil napasování střenek. Záměrně jsem nespasovával střenky úplně přesně, přečnívají malinko po celém obvodu rukojetí. A protože jsem kosti podlepil micartou, rozhodl jsem se dodatečně udělat montáž střenek se skrytými nýty. Je to způsob konstrukce, který mám vyzkoušený a ověřený pro dřevo, ale pro kost bych ho normálně nepoužil, protože kost je velmi rigidní a křehká. Micarta je ovšem elastická a pevná v tahu i tlaku, a je tudíž dobrým přechodovým materiálem.

Střenky bohužel nelze přilepit přímo na ocel bez nýtů, a to ani s moderními epoxidovými lepidly. I když je lepení pevné v tahu, rozdíly v tepelné roztažnosti lepených materiálů, změny objemu v důsledku vlhkosti, a/nebo nárazy na hranu vyvíjí na lepený spoj střihové síly a to dříve nebo později způsobí delaminaci. Nýty procházející skrz střenky jsou v pod pravým úhlem vůči těmto silám, a tak střihové síly velmi efektivně redukují.

Nicméně aby nýty plnily tuto funkci, nemusí procházet kompletně skrze střenky, a ani nemusí mít roztepané konce – a to je principem této konstrukce.

Pro tuto konstrukci vyvrtám do střenek díry tam, kde by normálně byly nýty, ale neprovrtám střenky úplně skrz. V tomto konkrétním případě jsem provrtal díry skrze celou vrstvu micarty a ca 1 mm do kosti. Současně pro tuto konstrukci vrtám více děr, než bych vrtal normálně.

Do těchto dodatečných děr nedávám kovové nýty, ale dřevěné kolíčky. Dřevo na dřevo/micartu/kost vytváří mnohem pevnější lepený spoj než lepení jenom na kov. Na tomto obrázku je šest kovových tyček v pozicích, kde by byly normálně viditelné kovové nýty (pozice nýtů se snažím vždy volit tak, abych je mohl udělat i viditelné, kdybych chtěl). A navíc k nim, jsou čtyři 6 mm dřevěné kolíčky.

Pro lepení jsem opět rozdělal obarvené epoxidové lepidlo a nechal to vyzrát v teple.

Shrnutí: dřevěné kolíčky poskytují větší plochu pro pevnější lepený spoj, kovové kolíčky/nýty brání vytvoření střihových sil vedoucích k delaminaci střenek.

Když jsem tuto konstrukci testoval, nebylo možné výsledek rozebrat jinak, než ho rozmlátit kladivem na třísky. V případě rukojetí ze dřeva, a to i dřeva stabilizovaného pryskyřicí, bych stále ještě nedoporučoval rukojeť dlouhodobě máčet ve vodě, ale u kombinace kost & micarta by ani to neměl být probém. Cokoliv, co poškodí tuto konstrukci, by poškodilo i tradiční konstukci s roztepanými nýty. A skryté nýty mi dávají větší plochu pro zdobení, což byl hlavní důvod, proč jsem chtěl k těmto čepelím udělat kostěné střenky – a o tom příští týden.