Kuchyňská prkénka - část 10

16.12.2024

Minule jsem skončil s polotovary ve tvaru plochých obloučků s vyvrtanými konci. S těmi jsem se následně přesunul k pásové brusce, nejprve k pásu 40 grit.

Na hrubém pásu jsem ubral z obou stran materiál, až všechny díly měly lichoběžníkový průřez.

Poté jsem srazil a zaoblil všechny hrany a ubral ještě trochu materiálu až všechny kusy měly přibližně stejný "banánovitý" tvar.

Pro vyhlazení povrchu jsem do jednoho konce zašrouboval mírně ohnutý šroub bez hlavy, který jsem upnul do aku vrtačky. S troškou opatrnosti to značně urychlylo sbroušení povrchu na pásové brusce až do hrubosti 120 grit.

Pro nařezání 6 mm kulatiny na 70 mm dlouhé kusy jsem použil úhlovou brusku se stojanem a s narychlo upevněným dorazem.

Na všech koncích kulatin jsem srazil hrany pomocí pilníku a aku vrtačky.

Pro ohýbání jsem si vyrobil jednoduchou šablonu z akátového dřeva. Ocelová trubka s vnitřním průměrem 6 mm mi posloužla jako páka pro ohýbání a šlo to poměrně rychle.

Vybral jsem deset rukojetí pro aktuální prkénka a pro každou jsem ohnul dvě kulatiny tak, aby po zasunutí do rukojeti byly vyčnívající konce paralelně a s přibližně pravým úhlem vůči vnitřní hraně rukojeti.

Zbývající část procesu byla víceméně stejná jako u přechozí várky. Na koncích ocelových dílů jsem udělal zářezy bruskou a v každém prkénku jsem vyvrtal dvě 6 mm díry. A nakonec jsem vše slepil dohromady epoxy lepidlem a než zatvrdlo, držel jsem vše pohromadě stahovacím uzlem.

A při této práci jsem se rozhodl udělat malý test – jestli by nešlo epoxy lepidlo nahradit polyuretanovým. Polyuretanové lepidlo lépe tvrdne v chladném prostředí, není dvousložkové a je několikanásobně levnější. Test jsem ještě nestihl udělat, protože jsem byl týden neschopen práce. Ale snad příští týden budu moct psát o jeho výsledcích.